Browse By

Czy warto inwestować w fundusze kapitałowe?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Proste zabezpieczenie przyszłości może przynieść Ci spore zyski. W jaki sposób? Wystarczy, że nie boisz się inwestować i słyszałeś o czymś takim jak ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Jeśli więc dobrze zauważyłeś słowo ‘ubezpieczeniowe’, to faktycznie mamy dla Ciebie informację wówczas, gdy potrzebujesz ubezpieczenia na życie. Czy warto się tym zainteresować?

Co to są UFK?

            Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to nic innego jak sposób inwestowania w fundusze przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej na życie. To tzw. ubezpieczenia inwestycyjne, czyli wydzielona z aktywów grupa środków kapitałowych, która staje się rezerwą składek ubezpieczeniowych, a która jest inwestowana na zasadach określonych w umowie ubezpieczeniowej.

Jak to działa?

            Praktyką jest, że fundusze inwestycyjne połączone z umową ubezpieczeniową nazywane są właśnie funduszami kapitałowymi. Słowem nasze pieniądze, które płyną do ubezpieczyciela są w części przeznaczane na składki, a w części na wybrane przez nas instrumenty finansowe funduszy inwestycyjnych, taki jak obligacje czy zakup akcji. Może być to obarczone ryzykiem i może przynieść całkiem pokaźne zyski.

Czy warto decydować się na UFK?

            Wiele osób zastanawia się nad tą opcją w trakcie podpisywania umowy ubezpieczeniowej. Jest to ciekawe rozwiązanie i z pewnością godne przemyślenia, choć niewątpliwie wiąże się z ryzykiem. Jeśli jednak mamy trochę gotówki, ale nie jesteśmy do końca przekonani co z nią zrobić, takie dodatkowe zabezpieczenie może się opłacić. Jest to ciekawy pomyśl zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i nie czujący się na siłach do samodzielnej gry większym kapitałem.

            Niewątpliwie ubezpieczenie na życie to ważna kwestia naszego codziennego życia, jednak przy jej okazji możemy zaryzykować i wejść w świat gry funduszami. Inwestowanie w ten sposób daje nam większy komfort niż działanie samodzielne i może prowadzić do poprawy naszej sytuacji finansowej, choć niewątpliwe wiąże się z ryzykiem i może skończyć się stratą kapitału.