Browse By

Ile się zarabia w przedszkolu?

Click to rate this post!
[Total: 65 Average: 2.3]

Czy praca w przedszkolu to opłacalne zajęcie? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba, która jest zainteresowana zatrudnieniem w tego typu placówce oświatowej. Trzeba liczyć się z tym, że praca z małymi dziećmi wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia i przygotowania, ale również i pewnych predyspozycji. Nie jest to łatwy kawałek chleba.

Zarobki w przedszkolu samorządowym

Nauczyciel wychowania przedszkolnego może liczyć na średnie zarobki w przedszkolu publicznym na poziomie ok. 2500 zł brutto. Ostateczna ich wysokość jest uzależniona od kilku czynników takich jak m.in.:

– staż pracy,

– wykształcenie,

– stopień awansu zawodowego,

– region zatrudnienia,

– dodatków, np. za wysługę lat.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie – ich zarobki w przedszkolu państwowym wynoszą przeciętnie ok. 2200 zł brutto, a zatem są niewiele wyższe aniżeli pensja minimalna (w 2018 r. to 2100 zł brutto). Podobnie kształtują się zarobki nauczyciela stażysty w przedszkolu. Sami zainteresowani tematem – są to głównie kobiety – twierdzą, że ich maksymalne zarobki w przedszkolu publicznym 2017 wynosiły ok. 3000 zł brutto. Aby osiągnąć najwyższy pułap państwowych placówkach, trzeba mieć na koncie dużą ilość lat pracy oraz wysoki stopień awansu zawodowego.

Zarobki w przedszkolu niepublicznym

A zatem jakie są zarobki w przedszkolu prywatnym? Rozpiętość jest całkiem spora, aczkolwiek nauczyciele wychowania przedszkolnego zatrudnieni w przedszkolach niepublicznych otrzymują lepsze uposażenie. Często mówi się tu o przedziale 3000-5000 zł brutto.

Zarobki dyrektora w przedszkolu

Dyrektorskie zarobki w przedszkolu to kwestia wzbudzająca mnóstwo emocji. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż z dniem 1 stycznia 2018 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o finansowaniu oświaty. W myśl nowych przepisów dyrektorzy publicznych szkół i przedszkoli oraz prywatnych placówek, gdzie prowadzona jest powszechna rekrutacja, mogą zarabiać maksymalnie 12700 zł brutto lub 7600 zł brutto, jeśli w rachubę wchodzi prywatne przedszkole uczestniczące w gminnej rekrutacji i pobierające czesne.

Jakie zarobki w przedszkolu – inne stanowiska

Jakie wynagrodzenie otrzymują pracownicy przedszkoli zatrudnieni na innych niż wymienione powyżej stanowiskach? Oto przykłady:

– dietetyk w przedszkolu: zarobki rzędu ok. 2700 zł brutto,

– zarobki intendenta w przedszkolu: przeciętnie ok. 2450 zł brutto,

– zarobki logopedy w przedszkolu: średnio ok. 2500 zł brutto,

– zarobki sekretarki w przedszkolu: ok. 2500-2700 zł brutto,

– zarobki woźnej w przedszkolu: średnio ok. 1700-1900 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *