Browse By

Ile zarabia dietetyk?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zdrowy styl życia zyskuje w dzisiejszych czasach na popularności. Wiąże się to m.in. ze wzrostem świadomości społecznej w obszarze żywienia. Nic więc zatem dziwnego, że coraz większe jest zapotrzebowanie na dietetyków. Czy opłaca się wykonywać ten modny aktualnie zawód?

Osoby pragnące pracować jako dietetycy powinny zdobyć odpowiednie wykształcenie – poprzez ukończenie stosownych studiów wyższych lub szkoły policealnej. Spore zainteresowanie wzbudzają również kursy (w tym kursy online) – ważne przy tym jest to, aby potwierdzone dyplomem kwalifikacje były zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz standardami ISCO.

W zakresie rozwoju zawodowej kariery dietetycy mają duże pole do popisu. Mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w szpitalach, firmach cateringowych, sanatoriach, klubach sportowych, przedszkolach, klubach fitness czy restauracjach bądź zdecydować się na prowadzenie swojej działalności. Sporo osób korzysta z prywatnych usług dietetyków, więc własna firma ma tutaj uzasadnienie.

Ile zarabia dietetyk w Polsce?

To, ile zarabia dobry dietetyk, jest zdeterminowane rozmaitymi czynnikami. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście są doświadczenie, miejsce i region zatrudnienia itp. Wiadomo, że są różnice np. pomiędzy tym, ile zarabia dietetyk w szpitalu czy innej publicznej placówce, a tym, ile zarabia dietetyk w klubie fitness lub ile zarabia dietetyk w prywatnym gabinecie etc. Wedle statystyk prowadzonych przez portale zajmujące się wynagrodzeniami w rozmaitych profesjach najlepiej sytuowani są dietetycy z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i pomorskiego, a najgorzej z łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Należy jednak pamiętać, iż obecnie dietetycy świadczą również usługi online, które nie znają ograniczeń terytorialnych. Średnie zarobki na stanowisku dietetyka wynoszą ok. 2200 zł brutto.

Ile zarabia dietetyk z prywatnym gabinetem?

Rozbieżności w zarobkach dietetyków są spore, gdyż to, ile może zarobić dietetyk, jest wypadkową licznych przesłanek. Osoby doświadczone i z wyrobioną marką prowadzące własne gabinety „wyciągają” miesięcznie nawet 8000 zł brutto miesięcznie.