Browse By

Ile zarabia doradca w biurze podróży?

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki i jednocześnie branża dająca duże możliwości rozwoju zawodowego. Ciekawość świata, chęć poznawania nowych miejsc i ludzi – to właśnie w głównej mierze przyciąga chętnych do pracy w tym obszarze. Nie da się ukryć, że istotną rolę w tym kontekście odgrywają również zarobki.

Obowiązki i zarobki – specjalista ds turystyki

Osoby zatrudnione w turystyce pracują na różnych stanowiskach – w tym jako doradcy w biurach podróży. Do podstawowych obowiązków takiego specjalisty zaliczają się:

– prezentacja oraz sprzedaż usług turystycznych,

– przygotowywanie ofert,

– zawieranie umów,

– obsługa systemów rezerwacyjnych,

– budowanie trwałych relacji z klientami m.in. poprzez kompleksowe doradztwo.

Kandydat na omawiane stanowisko musi spełniać szereg warunków. Mile widziane jest odpowiednie wykształcenie – najchętniej wyższe. Niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Znajomość innych języków obcych stanowi dodatkowy atut – podobnie jak znajomość systemów rezerwacyjnych i rozległa wiedza z zakresu turystyki.

Ile zarabia specjalista ds turystyki?

Jeśli chodzi o zarobki specjalisty do spraw turystyki, to bardzo trudno uzyskać konkretne informacje na ten temat od poszczególnych touroperatorów. Pełna lista biur podróży jest tutaj – http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/. Niemniej z raportu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, iż średnie zarobki specjalisty ds turystyki wynoszą 2912 zł brutto miesięcznie. Podana kwota to wynagrodzenie zasadnicze – na pensję doradcy składa się również prowizja, która liczona jest na dwa sposoby (w zależności od firmy):

– od obrotu wypracowanego przez biuro,

– od wartości sprzedanych imprez turystycznych.

Najbardziej obrotni doradcy mogą liczyć na uposażenie powyżej 3800 zł brutto miesięcznie. Istnieje też pewna grupa – zwykle są to osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie – zarabiająca mniej niż wynosi średnie wynagrodzenie.

 

One thought on “Ile zarabia doradca w biurze podróży?”

  1. rekors says:

    To zależy. W sezonie można zarobić bardzo sensownie, ale poza sezonem to jest niewiele ponad minimalną. Po prostu wtedy mało się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *