Browse By

Ile zarabia doradca w biurze podróży?

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.8]

Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki i jednocześnie branża dająca duże możliwości rozwoju zawodowego. Ciekawość świata, chęć poznawania nowych miejsc i ludzi – to właśnie w głównej mierze przyciąga chętnych do pracy w tym obszarze. Nie da się ukryć, że istotną rolę w tym kontekście odgrywają również zarobki.

Obowiązki i zarobki – specjalista ds turystyki

Osoby zatrudnione w turystyce pracują na różnych stanowiskach – w tym jako doradcy w biurach podróży. Do podstawowych obowiązków takiego specjalisty zaliczają się:

– prezentacja oraz sprzedaż usług turystycznych,

– przygotowywanie ofert,

– zawieranie umów,

– obsługa systemów rezerwacyjnych,

– budowanie trwałych relacji z klientami m.in. poprzez kompleksowe doradztwo.

Kandydat na omawiane stanowisko musi spełniać szereg warunków. Mile widziane jest odpowiednie wykształcenie – najchętniej wyższe. Niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Znajomość innych języków obcych stanowi dodatkowy atut – podobnie jak znajomość systemów rezerwacyjnych i rozległa wiedza z zakresu turystyki.

Ile zarabia specjalista ds turystyki?

Jeśli chodzi o zarobki specjalisty do spraw turystyki, to bardzo trudno uzyskać konkretne informacje na ten temat od poszczególnych touroperatorów. Pełna lista biur podróży jest tutaj – http://okiemturysty.pl/category/biura-podrozy/. Niemniej z raportu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, iż średnie zarobki specjalisty ds turystyki wynoszą 2912 zł brutto miesięcznie. Podana kwota to wynagrodzenie zasadnicze – na pensję doradcy składa się również prowizja, która liczona jest na dwa sposoby (w zależności od firmy):

– od obrotu wypracowanego przez biuro,

– od wartości sprzedanych imprez turystycznych.

Najbardziej obrotni doradcy mogą liczyć na uposażenie powyżej 3800 zł brutto miesięcznie. Istnieje też pewna grupa – zwykle są to osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie – zarabiająca mniej niż wynosi średnie wynagrodzenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *