Browse By

Ile zarabia farmaceuta?

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

Farmaceuta to osoba, która zajmuje się udzielaniem usług farmaceutycznych. Potocznie nazywana jest aptekarzem, aczkolwiek jest to uproszczenie – farmaceuci nie pracują bowiem wyłącznie w aptekach, są również zatrudniani przez prywatne firmy.

Praca w zawodzie farmaceuty możliwa jest po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku farmacji. Samo uzyskanie tytułu magistra to za mało, niezbędne jest też odbycie zawodowych praktyk w trakcie studiów oraz półrocznego stażu w aptece po ich zakończeniu. Ponadto na stanowisku farmaceuty mogą również pracować osoby, które:

– przed 1 maja 2004 r. ukończyły stosowne studia i posiadają tytuł magistra farmacji,

– uzyskały niezbędne kwalifikacje w którymś z krajów zrzeszonych w UE (ale nie w Polsce) i zdobyły dokumenty honorowane w naszym kraju,

– zdobyły kwalifikacje poza UE – w takiej sytuacji również nieodzowne jest posiadanie dokumentów ważnych w Polsce i uprawniających do wykonywania zawodu.

Ile średnio zarabia farmaceuta?

To, ile zarabia farmaceuta miesięcznie, uzależnione jest od kilku czynników takich jak staż i doświadczenie oraz region i miejsce zatrudnienia. Przykładowo pomiędzy tym, ile zarabia technik farmaceuta w Warszawie, a ile zarabia farmaceuta w Lublinie, są spore różnice. Przeciętne wynagrodzenie na omawianym stanowisku kształtuje się na poziomie 4766 zł brutto. Spora grupa farmaceutów dostaje mniej niż 3956 zł brutto, ale nie brakuje i takich, których zarobki zaczynają się od 5608 zł brutto wzwyż.

Ile zarabia kierownik farmacji?

Województwo lubuskie przoduje, jeśli chodzi o zarobki kierowników farmacji. Ich średnia pensja netto wynosi ok. 5750 zł. Najmniej natomiast zarabiają kierownicy farmacji w podkarpackim – ok. 3640 zł netto.

Ile zarabia farmaceuta na Pomorzu?

Jak się okazuje, osobom z wykształceniem farmaceutycznym opłaca się szukać pracy nie tylko w województwie mazowieckim, lecz także i w pomorskim – świadczy o tym chociażby to, ile zarabia magister farmacji po stażu w pomorskim. To najwyższe stawki w kraju – ok. 1600 zł netto. Podobnie rzecz wygląda w przypadku techników farmacji – właśnie w pomorskim mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenie rzędu ok. 2460 zł netto. W najgorszej sytuacji są technicy farmacji z krótkim stażem, nie dłuższym niż 2-letni – zwykle dostają ok. 1500 zł na rękę, choć oczywiście istotne znaczenie w tym kontekście odgrywa to, gdzie pracują.

Ile zarabia farmaceuta w Szczecinie?

Województwo zachodniopomorskie jest liderem w ran kingu zarobków magistrów farmacji. Ich średnie wynagrodzenie wynosi tutaj ok. 4050 zł netto.