Browse By

Ile zarabia kierowca tira?

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 2.6]

Usługi transportowe w Polsce i nie tylko rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych. Ogólnie rzecz biorąc, nie narzekają oni na brak ofert pracy. Jak natomiast przedstawia się sprawa ich zarobków?

Wielu osobom praca w charakterze kierowcy tira wydaje się bardzo atrakcyjna pod względem finansowym. Należy jednak pamiętać, iż wiąże się ona z ogromną odpowiedzialnością i do łatwych nie należy. Głównym obowiązkiem kierowcy jest przewóz przesyłek, materiałów i towarów, ale do jego zadań należą też m.in. pomoc w załadunku i wyładunku towaru oraz utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym. Kierowcy sami dokonują drobnych napraw oraz odpowiadają za bezpieczeństwo przewozu.

Kierowca tira – zarobki 2017

Przeciętnie zawodowy kierowca tira zarobki ma poziomie ok. 3000 zł brutto. W praktyce natomiast wygląda to tak, że kierowca tira zarobki ma uzależnione od paru istotnych czynników takich jak m.in. trasa oraz rodzaj załadunku. Nie bez znaczenia w tym kontekście są ponadto doświadczenie kierowcy oraz kondycja finansowa zatrudniającej go firmy. Jak mówią sami przedstawiciele omawianego zawodu, doświadczony kierowca tira zarobki w Polsce może mieć na poziomie 5000-7000 zł brutto miesięcznie.

Żadną tajemnicą nie jest, że trasy zagraniczne są lepiej opłacane od kursów krajowych. Zatrudniony w polskiej firmie kierowca tira miedzynarodowy zarobki ma lepsze z uwagi na wyższe wynagrodzenie zasadnicze oraz diety i ryczałty za noclegi w samochodach. „Wyciąga” nawet do 10000 zł miesięcznie na rękę, lecz trzeba brać poprawkę na to, że koszty żywienia za granicą ponosi z własnej kieszeni. Na lepsze uposażenie mogą liczyć ponadto kierowcy przewożący ładunki niebezpieczne.

Kierowca tira – zarobki za granicą

Za granicą bardziej opłaca się pracować jako kierowca tira – zarobki w Niemczech mocno odstają od polskiego wynagrodzenia i wahają się od 1000 do 3000 EUR. Wysokie są diety – od 12 do 50 EUR za dobę. Poza tym niemieccy pracodawcy mają inne nastawienie do zatrudniania kierowców na umowę o pracę – w Polsce co prawda zmienia się to na korzyść kierowców, ale sporo jeszcze brakuje, aby dogonić sąsiadów zza zachodniej granicy.

Niemałe powody do zadowolenia ma także pracujący w UK kierowca tira – zarobki w Anglii zdeterminowane są możliwościami firmy, doświadczeniem kierowcy oraz specyfiką pracy. Niemniej dla kierowcy posiadającego prawo jazdy kat. C (class 2) 500 GBP na rękę tygodniowo to norma.

Również i zarobki jako kierowca tira w Norwegii odbiegają od polskich standardów. Kierowcy samochodów ciężarowych zatrudnieni w norweskich firmach zarabiają przeciętnie ok. 12000 zł netto miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *