Browse By

Ile zarabia pilot?

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 2.7]

Pilot to prestiżowy zawód cieszący się powszechnym szacunkiem i poważaniem. Jednakże ci, którzy pragną zasiadać za sterami samolotu, muszą sprostać wielu rygorystycznym wymaganiom i przebyć trudną drogę edukacyjną. Czy im się to opłaca? Czy zarobki są w stanie zrekompensować ten wysiłek?

Praca pilota liniowego – jak ją zdobyć?

Zostać pilotem nie jest łatwo. Kandydaci muszą spełnić szereg warunków fizycznych oraz psychicznych, a przy okazji wykazać się ogromną determinacją. Potrzebne są też pieniądze – i to niemałe – na sfinansowanie rozmaitych kursów. Dla przykładu aby pilotować samolot pasażerski, trzeba posiadać licencję liniową ATPL uprawniającą do sterowania statkami powietrznymi o masie powyżej 5,7 tony i zabierającymi na pokład więcej niż 9 pasażerów – koszt takiego szkolenia wynosi ok. 140000zł (bez opłat za egzaminy i badania lekarskie).

Średnie zarobki pilota linii lotniczych

Średnie zarobki pilota samolotu kształtują się na poziomie 7294 zł brutto, lecz ostateczna ich wysokość jest uzależniona od paru czynników: pełnionej na pokładzie funkcji, rodzaju samolotu, linii lotniczych itp. I tak zarobki pilotów w Polsce w niektórych grupach przedstawiają się w następujący sposób:

– zarobki pilota zawodowego w lotnictwie dyspozycyjnym VIP (są to głównie samoloty będące do dyspozycji administracji państwowej): pierwszy oficer – 7000 zł, kapitan – 12000 zł,

– zarobki pilota transportu charterowego: pierwszy oficer – od 1500 do 4000 USD, kapitan – od 3000 do 8000 USD.

Podane powyżej kwoty są kwotami brutto.

Ile wynoszą zarobki pilotów pasażerskich?

Opłacalna jest również praca pilota samolotu pasażerskiego. Oczywiście zarobki pilotów samolotów pasażerskich są zróżnicowane. Przykładowo zarobki pilotów PLL LOT odznaczają się sporą rozpiętością – na początku wynoszą ok. 7000 zł brutto, ale doświadczony pilot z długim stażem może otrzymać nawet 40000 zł brutto miesięcznie. W LOT zarobki pilota dreamlinera (kwoty brutto) kształtują się średnio na poziomie: ok. 21000 zł dla pierwszego oficera i ok. 30000 zł dla kapitana.

Kolejny przykład: zarobki pilotów Ryanair. Często narzekają oni na swoje niższe w porównaniu z konkurencją zarobki. Pilot Ryanair na stanowisku kapitana bazującego w Dublinie może zarobić ok. 156000 EUR rocznie, zaś kapitan bazujący w Londynie Stansted – przeszło 135000 GBP. Należy w tym miejscu przypomnieć, iż zarobki pilota w Ryanair są zdeterminowane m.in. liczbą wylatanych godzin – irlandzki przewoźnik przyznaje premię za produktywność rzędu od 500 do 1000 EUR miesięcznie tym pilotom, którzy są gotowi pracować 3 dni więcej niż zakładają to ich grafiki.

Zarobki pilota Emirates i zarobki pilota Lufthansa

Atrakcyjne są zarobki pilota samolotu pasażerskiego Emirates. Jedne z najlepszych linii lotniczych świata dobrze opłacają swoich pracowników. Zarobki pierwszego oficera zaczynają się tu od 40000 zł brutto miesięcznie, natomiast kapitana – od 52000 zł. Bardzo wysokie są też np. zarobki pilota Lufthansy – średnio od 25000 do 80000 zł brutto miesięcznie. Wielu pilotów decyduje się także na podjęcie pracy w Rosji oraz w Chinach. W tym pierwszym przypadku pilot otrzymuje przeciętnie ok. 40000 zł brutto miesięcznie, zaś w drugim jego zarobki mogą sięgnąć nawet 80000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *