Browse By

Ile zarabia poseł?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Temat zarobków polskich parlamentarzystów niezmiennie od lat wzbudza sporo kontrowersji. Ze strony samych zainteresowanych co i rusz pojawiają się głosy, iż należą się im wyższe pensje – tymczasem społeczeństwo nie podziela tych opinii. Przeciętny Kowalski pracuje bowiem za nieporównywalnie mniejsze pieniądze.

Ile zarabia poseł brutto?

Aktualne zarobki posła RP są uzależnione od kilku czynników, niemniej w wersji podstawowej składają się na nie:

– dieta poselska w wysokości 2473,08 zł brutto/mies. – służy ona pokrywaniu wszystkich wydatków, które mają związek z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju,

– ryczałt na prowadzenie biura poselskiego w wysokości 12150 zł brutto/mies. – przeznaczony jest na pensje pracowników oraz inne wydatki jak czynsz za biuro, tłumaczenia, ekspertyzy etc.

Nierzadko w tym kontekście pada pytanie: ile zarabia poseł niezrzeszony? Otóż fakt przynależności do klubu poselskiego nie ma wpływu na zarobki. Ich wysokość jest bowiem regulowana ustawowo.

Zarobki posłów na Sejm – dodatki do pensji

Oprócz tego zarobki posła wzbogacone są jeszcze o inne elementy, a mianowicie:

– dodatek za wysługę lat – dla każdego parlamentarzysty jest on wyliczany indywidualnie, niemniej jego wysokość nie może być wyższa niż  20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,

– dodatek dla osób pełniących funkcję przewodniczącego komisji – 20 proc. zasadniczego wynagrodzenia,

– dodatek dla osób pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji – 15 proc. zasadniczego wynagrodzenia,

– dodatek dla osób pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji – 10 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy posłowi przysługuje prawo do dwóch lub więcej dodatków z tytułu pełnionej funkcji, wypłaca się je łącznie w kwocie, która nie przekracza 35 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie posła na Sejm – nie tylko pieniądze, ale i przywileje

Posłowie powinni mieć także i inne powody do zadowolenia, ponieważ wykonywanie mandatu parlamentarzysty wiąże się nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale i licznymi przywilejami. Mówi się tu głównie o immunitecie, ale nie należy zapominać i o tym, że posłowie nie płacą za korzystanie z publicznych środków transportu i krajowych linii lotniczych, mają do dyspozycji pokój w Domu Poselskim bądź wynajęte mieszkanie (jeśli są spoza Warszawy), a po zakończeniu kadencji otrzymują 3-miesięczną odprawę. Ponadto przysługuje im znacznie wyższa niż pozostałym obywatelom kwota wolna od podatku wynosząca 30451 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *