Browse By

Ile zarabia prezydent Polski?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy przedstawiciel polskich władz oraz jednocześnie najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej. Funkcja ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale też i z prestiżem. A jak przedstawiają się kwestie finansowe?

O tym, ile zarabia prezydent Polski, stanowią obowiązujące przepisy – zasady naliczania prezydenckiej pensji określone zostały w ustawach: budżetowej, z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz  o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Warto przy tej sposobności nadmienić, iż funkcja prezydenta jest funkcją z wyboru, a to oznacza, że wynagrodzenie z tego tytułu objęte jest standardowymi kosztami uzyskania przychodu, odprowadzane są także od niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Ile zarabia prezydent Polski miesięcznie?

Wynagrodzenie prezydenta RP wynosi ok. 20000 zł brutto. Na tę kwotę składają się:

– wynagrodzenie zasadnicze w wysokości ok. 12400 zł,

– dodatek funkcyjny w wysokości 5300 zł,

– dodatek za wysługę lat.

W ramach ciekawostki: to, ile zarabia prezydent Polski Duda, robi oczywiście wrażenie na przeciętnie zarabiających Polakach, niemniej wcześniej, pełniąc funkcję euro parlamentarzysty, Andrzej Duda zarabiał miesięcznie znacznie więcej, bo ok. 8000 EUR (czyli ok. 34000 zł).

Ile zarabia prezydent w Polsce – benefity

Prezydentowi RP przysługują ponadto liczne benefity, m.in.:

– prawo do korzystania z limuzyn, helikoptera czy prywatnego samolotu,

– prawo do ochrony jego osoby i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu,

– opieka medyczna w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub leczenia szpitalnego – należna także na okoliczność oficjalnych wyjazdów służbowych, zagranicznych i na terenie kraju,

– prawo do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i reprezentacyjnych – po objęciu stanowiska prezydent i jego rodzina zamieszkują w Pałacu Prezydenckim.

Ile zarabia emerytowany prezydent Polski?

Po zakończeniu kadencji prezydentowi otrzymuje dożywotnie uposażenie w wysokości 75 proc. kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w ustawie z 31 lipca 1981 r. Jest to 6183 zł brutto miesięcznie.