Browse By

Ile zarabia senator?

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2.7]

O miejsce w Senacie warto zawalczyć z różnych względów. Jednym z nich są aspekty finansowe. Senatorzy nie mają powodów do narzekań – o wynagrodzeniu na takim poziomie wielu Polaków może co najwyżej pomarzyć.

Zarobki senatora – Polska

W Polsce zarobki senatora odpowiadają wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje sekretarz stanu. Jest to obecnie 9892,30 zł brutto miesięcznie, co daje ok. 7000 zł netto – czyli na rękę. Podana kwota to podstawowe uposażenie, na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o zarobki senatora RP. Do tego dochodzą w pierwszej kolejności:

– dieta poselska: 2473,08 zł brutto/mies. – jest przeznaczona na pokrywanie wydatków związanych z wykonywaniem mandatu na terenie kraju,

– ryczałt na prowadzenie biura senatorskiego: 12150 zł brutto/mies. – z tych pieniędzy opłacane są m.in. czynsz za biuro, pensje pracowników, tłumaczenia, ekspertyzy itp.,

– dodatek za wysługę lat: wyliczany jest indywidualnie, do maksymalnie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatkowe zarobki w senacie

Dodatkowo zarobki polskich senatorów mogą wzrosnąć w zależności od tego czy dana osoba zasiada w komisjach senackich i pełni w nich konkretne funkcje. Kształtuje się to w następujący sposób:

– 20 proc. dodatku dla przewodniczącego komisji,

– 15 proc. dodatku dla zastępcy przewodniczącego komisji,

– 10 proc. dodatku dla przewodniczącego podkomisji.

Ile zarabia marszałek Senatu?

Przy tej okazji nieco miejsca należy poświęcić wynagrodzeniu marszałka Senatu. Nie odbiega ono od pensji premiera. Jest to ok. 16500 zł brutto miesięcznie, z czego:

– ok. 11000 zł to wynagrodzenie zasadnicze,

– ok. 3600 zł to dodatek funkcyjny,

– 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego to dodatek za wysługę lat.

Ile zarabia senator – przywileje

Mówiąc o tym, ile zarabiają senatorowie w Polsce, nie wolno pominąć ważnej sprawy, a mianowicie rozmaitych przywilejów związanych z wykonywaniem mandatu. Wymienić tu można m.in.:

– immunitet,

– zakwaterowanie w Domu Poselskim lub w wynajętym mieszkaniu – opcja dla parlamentarzystów spoza Warszawy,

– brak opłat za podróżowanie publicznymi środkami transportu oraz krajowymi liniami lotniczymi,

– 3-miesięczna odprawa po zakończeniu kadencji,

 wysoką kwotę wolną od podatku: aktualnie jest to 30451 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *