Browse By

Ile zarabia się w MOPSie?

Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 2.6]

Zatrudnienie w szeregach państwowej administracji to dla bardzo wielu osób atrakcyjna opcja. Możliwości w tym obszarze są spore. Ubiegać się można m.in. o posadę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pytanie jest tylko takie: czy to się opłaca?

MOPS – praca, zarobki

Nie da się ukryć, iż instytucje takie jak Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kadrowej. Jak się okazuje, wcale nie jest łatwo pozyskać pracowników z odpowiednim wykształceniem i najlepiej z doświadczeniem – głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy jest stale zwiększający się zakres obowiązków i nieadekwatne do tego pensje. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej o niechęci do wyboru pracy socjalnej decyduje także w dużym stopniu niewielkie uznanie, jakim się ona cieszy.

Ile wynoszą przeciętne zarobki w MOPS?

Ile dostaje pracownik MOPS? Zarobki w zawodzie pracownika socjalnego kształtują się średnio na poziomie 2600 zł brutto, aczkolwiek ostateczna ich wysokość jest uzależniona od rozmaitych przesłanek. Należy przy tym pamiętać, iż pracownicy socjalni posiadają status pracowników samorządowych – do ustalania wysokości ich zarobków odniesienie znajdują przepisy w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Pod uwagę brane są zatem:

– sprawowane stanowisko,

– kwalifikacje,

– staż pracy,

– kategoria zaszeregowania.

Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest także miejsce zatrudnienia: nie jest tajemnicą, iż np. zarobki w MOPS Wrocław czy zarobki w MOPS Kraków są zwykle wyższe aniżeli uposażenie pracowników z mniejszych miejscowości.

Przykładowe zarobki pracowników MOPS

Średnie pensje brutto na poszczególnych stanowiskach są następujące:

– zarobki kierownika MOPS: ok. 5300 zł,

– zarobki pracownika MOPS terenowego: ok. 3130 zł,

– referent w MOPS: zarobki ok. 2800 zł.

Jeśli kogoś interesują rzeczywiste zarobki w MOPS, forum pod zamieszczanymi w internecie artykułami na ten temat jest stosownym miejscem do szukania odpowiednich informacji. Wynika z nich, iż spora część pracowników socjalnych zarabia ok. 2200 zł brutto, a jedynie niewielki ich odsetek może liczyć na uposażenie wyższe niż 3100 zł brutto. W praktyce o wyższych zarobkach można mówić jedynie w przypadku kadry kierowniczej, a nie szeregowych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *