Browse By

Ile zarabia sprzątaczka?

Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 2.2]

Czy w Polsce opłaca się pracować w charakterze sprzątaczki? Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na te pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań, a poza tym zarobki w tej profesji są bardzo zróżnicowane i zdeterminowane wieloma czynnikami takimi jak m.in. region i rodzaj zatrudnienia.

Sprzątaczka – średnie zarobki

Mnóstwo kobiet w Polsce (mężczyźni w tym zawodzie są w mniejszości) szuka zatrudnienia jako sprzątaczka – ile zarabia się realnie w tej profesji trudne jest do oszacowania, ponieważ sporo pań wykonuje swe obowiązki na czarno, bez umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Niemniej przyjmuje się, że przeciętne zarobki sprzataczek w Polsce kształtują się na poziomie ok. 2000 zł brutto miesięcznie. Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że zarobki sprzątaczki biurowej czy szkolnej niekoniecznie muszą odpowiadać wynagrodzeniu sprzątaczki domowej.

Zarobki sprzątaczki na godzinę

Niebagatelne znaczenie w tym kontekście ma sposób rozliczania się. Część sprzątaczek otrzymuje określoną, ustaloną z góry kwotę, inne zaś rozliczane są w systemie godzinowym. Warto przypomnieć, iż w 2017 r. obowiązuje 13 zł brutto tytułem stawki godzinowej – od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie ona do 13,7 zł. Teoretycznie właśnie tyle powinny wynosić zarobki sprzątaczki za godzinę, lecz niejedna sprzątaczka przyznaje, że taka stawka to w praktyce mit – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, choć i w dużych miastach sytuacja często pozostawia wiele do życzenia.

Sprzątaczka – zarobki Warszawa

Ile otrzymują warszawskie sprzątaczki? Zarobki zawodowych sprzątaczek zatrudnionych w firmach sprzątających są ściśle powiązane ze stawkami za poszczególne usługi, które w 2016 r. wynosiły przeciętnie:

– 100-130 zł za posprzątanie mieszkania 35-50 m2,

– 110-140 zł za posprzątanie mieszkania 50-69 m2,

– 120-150 zł za posprzątanie mieszkania 70-90 m2,

– 129-159 zł za posprzątanie mieszkania 90-110 m2,

– od 140 zł za posprzątanie mieszkania powyżej 110 m2.

Dodatkowo klient płaci za środki czystości, jeśli nie posiada własnych. Powyższe kwoty dotyczą sprzątania regularnego – gdy w rachubę wchodzi posprzątanie mieszkania po remoncie, stawki za godzinę zaczynają się od 40 zł.

Zarobki – sprzątaczka Niemcy

Dla porównania: sprzątanie budynków w Niemczech opłaca się bardziej aniżeli w Polsce. W Berlinie oraz w zachodniej części kraju średnia stawka za godzinę wynosi 10-13,25 EUR, na wschodzie jest nieco niższa i mieści się w przedziale 9,05-11,53 EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *