Browse By

Ile zarabia stewardessa?

O pracy w charakterze stewardessy/stewarda marzy wiele osób. Najbardziej kusząca jest perspektywa odbywania częstych podróży zagranicznych oraz brak rutyny towarzyszącej pracy w biurze. Czy jednak gra jest rzeczywiście warta świeczki – również ze względów finansowych?

Stewardessa/steward to trudny zawód, przy którego wykonywaniu niezbędne są duża dyspozycyjność, odporność psychiczna oraz znakomity stan zdrowia. Trzeba ponadto lubić pracę z ludźmi oraz potrafić zachować spokój i rozwagę w kryzysowych sytuacjach. Poprzeczka wymagań stawianych kandydatkom i kandydatom jest zawieszona wysoko. Dotyczą one nie tylko rozmaitych umiejętności jak znajomość języków obcych etc. i predyspozycji, ale także i zewnętrznego wyglądu oraz wieku. Nie bez powodu zatem w powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, iż stewardessy i stewardzi zarabiają krocie.

Przeciętne zarobki stewardessy – LOT i inne linie

Tymczasem przeciętne zarobki stewardessy zatrudnionej w liniach pasażerskich kształtują się na poziomie ok. 5200 zł brutto miesięcznie. Spora część przedstawicielek tego zawodu zarabia znacznie mniej, poniżej 3600 zł brutto. Wiele bowiem zależy od konkretnych linii, a także doświadczenia danej osoby, liczby wylatanych godzin itp. Nie należy zatem stwierdzać jednoznacznie, że zarobki stewardessy są bardzo wysokie, albowiem w praktyce ich wysokość jest zdeterminowana licznymi przesłankami.

Stewardessa – zarobki za granicą

Nie jest żadną tajemnicą, iż zarobki stewardessy w Polsce są niższe niż zarobki stewardessy za granicą, aczkolwiek i kraj zatrudnienia odgrywa niebagatelną rolę. Przykładowo zarobki stewardessy w liniach Emirates w klasie ekonomicznej wynoszą ok. 8000 zł miesięcznie. Jeszcze wyższe są w klasie biznes, nie wspominając o pierwszej klasie, gdzie pracownicy pokładowi otrzymują znacznie wyższe uposażenie. Emirates uchodzą za jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie – trudno się zatem dziwić, że o zatrudnienie w nich zabiega wiele stewardess i stewardów. Zanim jednak, jeśli chodzi o zarobki stewardessy w Emiratach Arabskich, uzyska się najwyższy poziom, trzeba przejść przez kolejne etapy – zaczynając od klasy ekonomicznej.

Zarobki stewardessy – Wizzair, Ryanair, LOT

Z kolei zarobki stewardessy w Wizzair zatrudnionej w Polsce wynoszą na początku ok. 2800 zł – są to nieoficjalne informacje, gdyż wspomniane linie nie ujawniają swoich stawek. Natomiast zarobki stewardessy w Ryanair na początku mogą nie przekraczać 2000 zł netto. Sytuacja się zmienia wraz z nabieraniem doświadczenia i zwiększającą się liczbą wylatanych godzin – zaangażowana w pracę stewardessa może wówczas liczyć na ponad 5000 zł miesięcznie do ręki. Na podobnym poziomie kształtują się zarobki stewardessy w Locie.

Trzeba przy tym pamiętać o tym, że na poczet czasu pracy nie zalicza się dojazdów do pracy oraz godzin oczekiwania na lotniskach. Osoby, które przejdą rekrutację odbywają specjalne szkolenia – ich koszt jest potrącany w ratach z wypłaty, a trzeba wiedzieć, że są to niemałe pieniądze. Średnio takie szkolenie kosztuje ok. 2100 EUR.