Browse By

Ile zarabia taksówkarz?

Osób chętnych do pracy w zawodzie taksówkarza jest wiele. Kusi je przede wszystkim perspektywa niezłych zarobków, niemniej nie wolno zapominać o tym, że trzeba ponieść pewne koszty. Czy w ostatecznym rozrachunku gra jest warta świeczki?

Każdy, kto chce zostać taksówkarzem, musi na start zainwestować co najmniej kilka tysięcy złotych. Oprócz sprawnego samochodu (większość korporacji wymaga, aby wiek auta nie przekraczał 10 lat) potrzebne są m.in. kasa fiskalna, taksometr, terminal do obsługi kart płatniczych czy system obsługujący aplikacje na telefon. Niezbędne jest także zdobycie licencji. Oprócz tego taksówkarze mają zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz część dochodów przeznaczają na opłaty dla korporacji – jest to tzw. kwota za bazę, stawki są różne, ale średnio przeznacza się na to ok. 700 zł miesięcznie.

Ile zarabia taksówkarz w Polsce?

Wysokość zarobków taksówkarzy jest zdeterminowana paroma istotnymi przesłankami takimi jak m.in. czas trwania przejazdu, ilość kursów oraz region pracy. W dużych miastach można liczyć na lepsze zarobki, gdyż kursów jest więcej i są one z reguły nieco droższe niż w mniejszych miejscowościach. Najwięcej kosztują kursy w Warszawie, Katowicach i Śródmieście – 33-34 zł. Jednakże do pokonania są tutaj najdłuższe dystanse. Najmniej pasażerowie płacą za przejazdy w Kaliszu – ok. 16 zł, lecz są to stosunkowo krótkie kursy.

Ile miesięcznie zarabia taksówkarz?

Taksówkarz pracujący w pełnym wymiarze godzin zarabia średnio ok. 6000 zł. W dużych ośrodkach miejskich da się „wyciągnąć” miesięcznie nawet do 12000 zł, lecz to oznacza konieczność pracowania przez kilkanaście godzin dziennie siedem dni w tygodniu. Oczywiście należy brać pod uwagę koszty, o których jest mowa powyżej – po ich odliczeniu na rękę zostaje przeciętnie 2000-3500 zł. Zdarza się, że jest to znacznie mniejsza suma, jeśli samochód odmówi posłuszeństwa i nieodzowne jest odstawienie go do warsztatu wszelakie koszty napraw aut taksówkarze ponoszą z własnej kieszeni, za paliwo również płacą sami, korporacja się nie dokłada.