Jak zarządzać finansami osobistymi i domowym budżetem?
Znasz powiedzenie, że pod koniec pieniędzy, jest zawsze tak dużo miesiąca? Jeśli przeszkadza ci, że żyjesz od 10. do 10., zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które nieco ułatwią zarządzanie domowym budżetem.
Określ dochody
Gdy twoim jedynym źródłem dochodów jest comiesięczne wynagrodzenie, sprawa jest prosta. Zazwyczaj jednak pieniądze pochodzą z kilku źródeł, oprócz tego mogą to być m.in. świadczenia socjalne lub alimenty. Finanse osobiste to również konto osobiste, zarobki czy inwestycje – dobrze dobrane, będą sprzyjać odkładaniu pieniędzy. Chodzi tu m.in. o konta osobiste z funkcją cash back, automatycznym odkładaniem środków na konto oszczędnościowe, a także lokowanie kapitału w różne instrumenty finansowe.
A gdy wiesz już, jaka jest wysokość wpływów, przejdź do mniej przyjemnej części, czyli…
Określ wydatki
Wydatki można podzielić na stałe lub zmienne. Stałe to m.in. czynsz, opłaty za media, raty kredytów, ubezpieczenie. Na wydatki stałe najczęściej nie masz wpływu, chociaż są wyjątki, jak np. opłata za korzystanie z telewizji cyfrowej (zawsze możesz zrezygnować z usługi lub zmniejszyć pakiet, racjonalnie do twoich potrzeb).
Wydatki zmienne to np. rachunki za prąd, jedzenie, ubrania czy kosmetyki. I mimo iż trudno jest określić na początku miesiąca, ile dokładnie środków na nie przeznaczysz, są one przewidywalne, masz nad nimi kontrolę. Możesz je zaplanować, poszukać okazji lub zamiast kupować nowe rzeczy, wybierać używane bądź reperować to, co masz.
Oprócz tego są wydatki na rozrywkę, jedzenie na mieście oraz wydatki jednorazowe w skali roku, jak przegląd pojazdu, ubezpieczenie OC, wyjazd na wakacje. Najczęściej dokładnie wiesz, kiedy będziesz potrzebować dodatkowych pieniędzy na nie, dlatego, jeśli zaczniesz planować, termin opłacenia polisy czy wpłacenie zaliczki na nocleg nie będzie ci już spędzać snu z powiek.
Planowanie i oszczędzanie
Jak przeanalizowałeś dochody i wydatki, zobacz jeszcze, czy wysokość tych drugich, nie przekracza zarobków. To pokusa do korzystania z limitu debetowego bądź karty kredytowej, które powiększają twoje zadłużenie oraz utrudniają oszczędzanie.
A skoro o tym mowa, pamiętaj, że podstawą oszczędzania jest planowanie. Twórz listy zakupów (unikniesz sięgania po niepotrzebne rzeczy lub marnowania żywności), określaj, ile dokładnie chcesz przeznaczyć na rozrywkę w danym miesiącu. Wydatki ważne, ale niekoniecznie niezbędne już teraz, odłóż w czasie. Może okazać się, że jednak z nich zrezygnujesz lub przełożysz na następny miesiąc, gdy twoje zasoby będą nieco bardziej elastyczne. Mowa tu np. o nowych spodniach, słuchawkach, czy innych sprzętach, bez których możesz się obejść.
W zaplanowanych wydatkach uwzględnij, jaką sumę chcesz odłożyć, np. na konto oszczędnościowe. I rób to od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, ponieważ w zarządzaniu budżetem jest to tak samo ważne, jak uregulowanie czynszu.
W trakcie miesiąca staraj się oszczędzać na aucie (wybieraj komunikację miejską/rower/spacery), używkach (alkohol i papierosy), a także na rachunkach za jedzenie na mieście (niestety, kawa kupowana na stacji benzynowej też się liczy). I tu mamy wskazówkę: zaplanuj (tak, znowu to słowo-klucz), ile chcesz wydać w poszczególnych obszarach, odłóż na to konkretną kwotę. Jeśli się skończy, koniec rozrywek i używek. Może nie zaoszczędzisz od razu, ale przestaniesz wydawać więcej, niż masz.
Narzędzia do zarządzania wydatkami
Jakich narzędzi używać do zarządzania wydatkami? Takich, które są dla ciebie wygodne, intuicyjne oraz łatwo dostępne. Może to być papierowy notatnik, plik w arkuszu kalkulacyjnym, bądź aplikacja w telefonie. Polecamy ostatni sposób, ponieważ smartfona pewnie często masz pod ręką, a wprowadzanie danych jest szybkie (nie trzeba np. specjalnie w tym celu załączyć komputera). Pomocne może być też internetowe konto bankowe, które kategoryzuje wydatki, umożliwia zarządzanie nimi.