Zarobki w gazownictwie

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Energetyka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce. Nie da się też ukryć, iż jest szalenie dochodowa, co znajduje przełożenie na wysokość zarobków osób w niej zatrudnionych. Ważną jej gałąź stanowi gazownictwo oferujące obecnie finalnym odbiorcom bogaty pakiet usług włącznie z opcją jaką jest zmiana sprzedawcy gazu – to efekt rosnącej konkurencji w tym obszarze.

Eksperci oceniają, iż w 2017 r. polskie gazownictwo będzie musiało stawić czoła licznym wyzwaniom wynikającym z tego, iż w Europie brakuje spójności, jeśli chodzi o kwestie związane z dostawami gazu. Z punktu widzenia zamożnych państw najbardziej opłacalna jest współpraca z Rosją w tym zakresie, dlatego też długoterminowe plany dotyczące europejskich naczyń połączonych odgrywają w tym momencie mniej istotną rolę – co z kolei dla Polski nie jest już wcale takie korzystne.

Od czego zależy wysokość zarobków w gazownictwie?

To wszystko nie zmienia oczywiście faktu, iż w polskim gazownictwie można sporo zarobić. Ostateczna wysokość wynagrodzeń jest uzależniona od kilku ważnych czynników takich jak:

– szczebel zarządzania,

– piastowane stanowisko,

– wykształcenie,

– doświadczenie,

– staż pracy.

Na jakie stawki można liczyć?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, w 2016 r. przeciętne miesięczne zarobki w energetyce kształtowały się na poziomie 4500 zł brutto. Część pracowników zatrudnionych w tej branży otrzymywała uposażenie niższe niż 3300 zł brutto, ale też była całkiem pokaźna grupa osób otrzymujących od 6650 zł brutto wzwyż. Oczywiście najwięcej emocji wzbudzają zarobki prezesów spółek – np. serwis fakt.pl poinformował, iż w 2015 r. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zarabiał 112 tys. zł miesięcznie. Jest to kwota, która robi ogromne wrażenie.

Jak zaś przedstawia się sprawa przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w przypadku szeregowych pracowników? Oto przykłady:

– inkasent – 3204 zł brutto,

– specjalista ds. bhp – 4143 zł brutto,

– spawacz – 3166 zł brutto.

Powyższe informacje pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl – ostatnia ich aktualizacja miała miejsce w marcu 2017 r. Czy są one pomocne dla osób zastanawiających się nad tym, jak obniżyć koszty gazu? Rzecz jasna nie, bo zarówno zmiana dostawcy, jak i działania mające na celu obniżenie rachunków to zupełnie odrębne sprawy.

Z kolei portal moja-pensja.pl podaje, iż monter instalacji gazowych w Polsce zarabia obecnie średnio ok. 2700 zł brutto.

Add a Comment