Browse By

Czym jest platforma tradingowa i jak znaleźć najlepszą?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i ryzyko jest duże. Do tego celu służy platforma tradingowa. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat i poznać możliwości jakie daje.

Czym jest platforma tradingowa?

Platforma tradingowa to nic innego jak elektroniczna platforma handlowa. Umożliwia ona składanie zamówień na produkty finansowe z danym pośrednikiem. Produkty, którymi można handlować to akcje, obligacje, a także waluty czy instrumenty pochodne. Każda platforma powinna mieć podstawowe moduły, do których zalicza się obieg zamówień wewnętrznych, kwalifikacja dostawców, moduł transakcyjny czy moduł powiadomień bądź oceny dostawców. Dla przeciętnego gracza ważniejszy wydaje się jednak moduł inwestycyjny. Powinien on umożliwiać dostęp do rynku wymiany walut i to przez całą dobę, ale też możliwość wyboru par walutowych czy też opcję notowań, biorąc pod uwagę koszyki walutowe. Dla najpopularniejszych par walutowych powinny być dostępne niskie spready. Platforma tradingowa jest więc narzędziem, za pomocą którego można dokonywać transakcji na instrumentach finansowych. To narzędzie udostępniają brokerzy, którzy w tym przypadku są usługodawcami i za korzystanie z platformy pobierają prowizję czy innego rodzaju opłaty. Niewątpliwie platforma stanowi łącznik pomiędzy inwestorem a rynkiem. Nie tylko umożliwia kupno czy sprzedaż różnych narzędzi finansowych, ale też często posiada bardzo dobrze rozbudowaną sekcję edukacyjną.

Czy platforma tradingowa działa przez całą dobę?

Aby móc handlować instrumentami finansowymi, trzeba wybrać odpowiednią platformę tradingową. Tutaj też pojawia się pytanie, czy platforma tradingowa działa przez całą dobę. Zasadniczo odpowiedź jest twierdząca, gdyż rzeczywiście umożliwia handel przez 24 godziny, ale tylko 5 dni w tygodniu, natomiast platforma inwestycyjna nie działa w weekendy. Jedyne aktywa, które dostępne są w sobotę i niedzielę to kryptowaluty. Trzeba jednak pamiętać, że różne giełdy światowe są otwarte w różnych strefach czasowych, co rzecz jasna wpływa na możliwość handlu przez praktycznie cały czas. Znalezienie najlepszej dla siebie platformy inwestycyjnej nie jest takie łatwe, otóż trzeba pamiętać, aby wybrać sprawdzonego brokera, który posiada licencję. Nie można też zapominać o kosztach, w końcu te bywają różne. Dodatkowo każdy inwestor już na początku powinien zastanowić się nad strategią jaką zamierza wybrać, choć i tak będzie ryzykował swoimi pieniędzmi.

Czym jest konto demonstracyjne na platformie tradingowej?

Wielu brokerów daje możliwość swoim klientom korzystania z konta demonstracyjnego. W tym przypadku warunki są podobne, a więc można zobaczyć, jak wygląda proces kupna czy też sprzedaży różnych instrumentów finansowych. Ale można także sprawdzić działanie narzędzi analitycznych. Ciekawą opcją jest możliwość składania zleceń, co pozwala na sprawdzenie swoich strategii tradingu. Jeżeli uznacie, że dana platforma jest dla Was dobrym wyborem, to możecie już podpisać umowę o współpracę z brokerem i rozpocząć inwestowanie na rynku. Wtedy też będzie handlować swoim kapitałem. Zatem jak widzicie znalezienie platformy ma kluczowe znaczenie, choćby dla wygody użytkowania, ale też bezpieczeństwa powierzanych środków.