Dlaczego warto podjąć legalną pracę jako opiekunka w Niemczech?
Zdaje się, że czasy, kiedy praca za granicą wykonywana była głównie „na czarno” już minęły. Dzisiaj, zarówno pracodawcom jak i pracownikom zależy na tym, żeby zatrudnienie było legalne, opatrzone umową o pracę wraz ze wszystkimi wynikającymi z niej benefitami. Legalna praca to także ubezpieczenie zdrowotne i składki odprowadzane co miesiąc na rentę i emeryturę. Poznaj wszystkie korzyści wynikające z posiadania umowy z pracodawcą!
Legalne zatrudnienie – nie tylko pracownik czuje się bezpiecznie
Szukasz pracy opiekunki w Niemczech od zaraz i zastanawiasz się, czy wymagać od firmy legalnego zatrudnienia? Posiadanie umowy o pracę, która reguluje ustalenia między opiekunem a pracodawcą to najlepsza forma zabezpieczenia interesów każdej ze stron. Pracownik wie, jaki ma zakres obowiązków, ile będzie zarabiał i jakich benefitów może się spodziewać. Jego przełożony może wymagać zaangażowania w powierzone zadania. Zmniejsza się też ryzyko, że pracownik odejdzie z dnia na dzień. Zazwyczaj obowiązujący jest 3-miesięczny okres wypowiedzenia (lub krótszy – w zależności od rodzaju ustaleń).
Nie tylko pracownik i pracodawca czują się bezpiecznie w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Taka legalna forma jest też ceniona przez seniora oraz jego rodzinę, ponieważ zwiększa szansę na to, że taka osoba zostanie z nimi na dłużej. Brak wiążącej umowy sprawia, że można wypowiedzieć ją w każdej chwili, a nawet po prostu z dnia na dzień nie pojawić się w pracy. I to bez żadnych konsekwencji.
Korzyści wynikające z legalnego zatrudniania za granicą
Legalne zatrudnienie w kraju czy za granicą zawsze jest korzystne dla pracownika. Pomimo tego, że wiąże się z obniżeniem wysokości wynagrodzenia wypłacanego netto, to:
- dzięki składkom na ubezpieczenie zdrowotne pracownik ma dostęp do usług medycznych na zasadach obowiązujących w danym kraju;
- odkłada składki emerytalne i rentowe;
- buduje swoje doświadczenie, co sprawia, że jego CV prezentuje się atrakcyjnie dla przyszłych pracodawców;
- ma udokumentowane zarobki, co jest ważne np. w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny czy pożyczkę gotówkową;
- ma prawo do płatnego urlopu i płatnego okresu chorobowego.
Powyższe informacje dotyczą umowy o pracę, ale nie zawsze mają zastosowanie. Zawsze trzeba szczegółowo zapoznać się z zapisami kontraktu, bo np. umowy cywilnoprawne mają nieco inną formę, choć w pewnym stopniu także chronią interesy pracownika.
Jak znaleźć dobrą ofertę pracy?
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć atrakcyjną pracę opiekunki w Niemczech od zaraz? Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, niesłownych zleceniodawców czy problemów z legalizacją zatrudniania, skorzystaj z pośrednictwa dobrej agencji. Zazwyczaj oferuje ona nie tylko pośrednictwo i pomoc w znalezieniu ciekawych ofert, ale też wsparcie polskiego koordynatora. Współpraca odbywa się zwykle na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (z ubezpieczeniem polskim lub niemieckim). Jest też opcja wyjazdu do pracy na zastępstwo.