Browse By

Ile zarabia brukarz?

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.5]

Brukarz to osoba zatrudnia przy robotach drogowych. Do jej obowiązków należy wykładanie nawierzchni drogowych kostką brukową, a także ich naprawa, konserwacja i rozbieranie. Jest to ciężka praca fizyczna wykonywana w różnych warunkach atmosferycznych.

Obecnie często wymaga się od brukarzy wykształcenia zasadniczego zawodowego o profilu budowlanym. Nie jest to jednak najważniejszy warunek – liczy się nade wszystko poświadczone odpowiednimi dokumentami doświadczenie. Poza tym istnieje też opcja w postaci kursów w Centrach Kształcenia Ustawicznego i Centrach Kształcenia Praktycznego – przygotowują one do zawodu brukarza. W omawianej profesji istotne są także pewne predyspozycje jak m.in. dokładność, cierpliwość oraz zdolności manualne.

Ile zarabia brukarz w Polsce?

Przeciętne zarobki brukarza wynoszą ok. 3100 zł brutto. Oczywiście ostateczna ich wysokość zależy od licznych przesłanek takich jak m.in. miejsce i region zatrudnienia, doświadczenie etc. Są różnice np. pomiędzy tym, ile zarabia dobry brukarz z własną działalnością, a ile pracownik zatrudniony w firmie budowlanej. Spora grupa brukarzy zarabia więcej niż 4200 zł brutto. Najmniej dostają osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie – średnio w okolicach najniższego wynagrodzenia wynoszącego aktualnie 2100 zł brutto. Dobra wiadomość jest taka, że w branży budowlanej bardzo szybko przechodzi się na wyższe stawki.

Najlepiej opłacani są brukarze z województwa mazowieckiego, a najgorzej z województw świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wynosi 13,70 zł brutto, ale w przypadku brukarzy kwota ta jest w praktyce wyższa.

Ile zarabia właściciel firmy brukarskiej?

Prowadzenie własnej firmy brukarskiej to ogromne wyzwanie – nie tylko finansowe. Bardzo ważne jest znalezienie sprawdzonych pracowników, gdyż to jakość ich pracy stanowi wizytówkę takiej firmy. Zarobić można kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a nawet i więcej, jeśli przedsiębiorstwo cieszy się renomą i ma sporo intratnych zleceń.