Browse By

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 2.1]

Fizjoterapia to kierunek studiów, który w przeciągu kilku ostatnich lat znacząco zyskał na popularności – zapotrzebowanie na specjalistów stale bowiem rośnie. Jest to zawód wymagający nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również i pewnych predyspozycji. Czy jest intratną profesją?

Każdy, kto pragnie wykonywać zawód fizjoterapeuty, musi ukończyć studia licencjackie i/lub magisterskie na kierunku fizjoterapia – jest to profesja regulowana ustawą (od 2015 r.). Zadaniem fizjoterapeuty jest nieść pomoc osobom chorym bądź kontuzjowanym – celem rozmaitych zabiegów jest przywrócenie sprawności fizycznej w możliwie jak największym stopniu. Fizjoterapia kojarzona jest nade wszystko z masażami, ale trzeba pamiętać o tym, iż jej rodzajów jest dużo więcej. Fizjoterapeuci pracują m.in. w ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, ośrodkach medycyny sportowej oraz w szpitalach, prowadzą również własne gabinety.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

To, ile w Polsce zarabia fizjoterapeuta, jest zależne od wielu czynników. Kluczową rolę w tym kontekście odgrywa obecnie ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Stanowi ona, iż docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego zostanie osiągnięta do końca 2021 r. Od dnia 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny nie będzie mogło być niższe aniżeli najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalone na dzień 31 grudnia 2021 r. tak zatem mają się kształtować zarobki fizjoterapeutów w najbliższych latach:

– minimum 4095 zł brutto do 31 grudnia 2019 r. i 5251 zł brutto w 2021 r. dla fizjoterapeutów ze specjalizacją,

– minimum 2847 zł brutto do 31 grudnia 2019 r. i 3651 zł brutto w 2021 r. dla fizjoterapeutów bez specjalizacji.

Aktualnie średnie wynagrodzenie na omawianym stanowisku wynosi  ok. 2700 zł brutto.

Ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem?

Wielu doświadczonych fizjoterapeutów decyduje się na uruchomienie własnego gabinetu. Nie jest to prosta sprawa, gdyż spełnić trzeba szereg wymogów, poza tym jest to kosztowna inwestycja. Niemniej może się opłacić w dłuższej perspektywie czasowej i przynieść zarobki dużo wyższe niż średnie wynagrodzenie fizjoterapeuty. Stawki za zabiegi są zróżnicowane – w zależności od rodzaju czy czasu trwania. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja gabinetu – w dużych miastach jest drożej. Przykładowo w dużych miastach za 30-minutowe ćwiczenia indywidualne trzeba zapłacić średnio 50-55 zł, za półgodzinny trening na platformie – 30 zł, za godzinny masaż głęboki – 100 zł etc.