Browse By

Ile zarabia górnik?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Praca w zawodzie górnika do łatwych nie należy. Jest wyczerpująca fizycznie i niebezpieczna – co jakiś czas media obiegają informacje o katastrofach w kopalniach. Związki zawodowe górników alarmują, że chętnych do wykonywania tego fachu brakuje – nie tylko z uwagi na rozmaite zagrożenia, ale również i warunki finansowe.

Ile zarabia górnik w Polsce – dane GUS

Zarobki górników są przedmiotem wielu dyskusji i często wzbudzają sporo kontrowersji. Sami zainteresowani twierdzą, że ich wynagrodzenia nie są adekwatne do zakresu i skali obowiązków. Dziwią się, skąd np. GUS bierze dane na ten temat – wg informacji udzielanych przez tę instytucję przeciętnie wynagrodzenia górników oscylują w granicach 13000 zł brutto. Twierdzą, że rzeczywistość nie wygląda wcale tak różowo, a to, ile zarabia górnik eksploatacji podziemnej, jest podyktowane wieloma przesłankami, np. kategorią zaszeregowania.

Ile zarabia górnik 2018 – średnia stawka

Średnie zarobki górników wynoszą ok. 4560 zł brutto. Wpływ na wspomniane powyżej statystyki mają m.in. pensje kadry kierowniczej, osób pracujących w biurach, administracji i zarządach, a także rozmaite wyrównania, wypłaty zaległych pieniędzy oraz premie z okazji Barbórki.

Ile zarabia górnik w KGHM?

W 2015 r. spółka KGHM podała, że średnia płaca za poprzedni rok wyniosła tu 8680 zł, włącznie z nagrodą z zysku (tzw. kredkowe i nadgodziny). Jak się okazało, górnicy nie kryli zaskoczenia i pochwalili się swoimi rzeczywistymi zarobkami. Przykładowe stawki:

– górnik-operator samojezdnych maszyn przodkowych pod ziemią z XII kategorią i 50-proc. dodatkiem za staż: 8900 zł brutto, co na rękę daje 4685 zł,

– ślusarz-mechanik z przeszło 30-letnim stażem pracy w kopalni, w tym ponad 20-letnim pod ziemią: 3567 zł brutto.