Browse By

Ile zarabia kierowca autobusu?

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 3]

Czy w Polsce opłaca się zostać kierowcą autobusu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na pracę w charakterze zawodowego kierowcy – na polskim rynku jest to fach deficytowy, w związku z czym na brak ofert zatrudnienia nie sposób narzekać.

Wykonywanie obowiązków kierowcy autobusu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Poza tym trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, których zdobycie jest nie tylko czasochłonne, ale również wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Podstawę stanowi posiadanie prawa jazdy kat. D, niezbędne jest także odbycie kursów kwalifikacyjnych i zdanie państwowego egzaminu.

Jakie są zarobki kierowcy autobusu?

Przeciętne zarobki kierowcy autobusu wynoszą ok. 3300 zł brutto, ale ostateczna ich wysokość jest uzależniona od paru czynników:

– miejsca zatrudnienia,

– finansowej kondycji firmy,

– stażu i doświadczenia,

– regionu zatrudnienia – nie jest żadną tajemnicą iż jeśli chodzi np. zarobki kierowcy autobusu miejskiego, Warszawa ma pod tym względem przewagę nad mniejszymi miastami.

Ile zarabia kierowca autobusu komunikacji miejskiej?

Średnie zarobki kierowców autobusów miejskich w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków itp. nie są mniejsze niż 2500 zł netto miesięcznie. Wielu kierowców dostaje na rękę od 3000 zł do 4000 zł. Pensja składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz z dodatków takich jak m.in. dodatki za nadgodziny czy premia regulaminowa stanowiąca zwykle 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Trzeba koniecznie poprawkę na to, iż jeśli kierowca ma zasądzonego np. komornika, to stosowne należności zostają ściągnięte z jego pensji – wówczas siłą rzeczy przeciętne zarobki kierowcy autobusu miejskiego są mniejsze niż podane powyżej kwoty.

Zarobki kierowców autobusów turystycznych

Nieco inaczej przedstawia się sprawa zarobków kierowców autobusów turystycznych. Na trasach krajowych średnie zarobki kierowcy autobusu są trochę lepsze aniżeli medialna pensja kierowców autobusów miejskich. Najwięksi przewoźnicy dają zazwyczaj na start ok. 3000 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego. Z kolei zarobki kierowcy autobusu międzynarodowego najwyższe są w sezonie turystycznym – porównuje się je do wynagrodzeń kierowców TIR-ów obsługujących trasy zagraniczne, a więc od 5000 zł do nawet 10000 zł brutto. Poza sezonem nie wygląda to już tak różowo, nie bez powodu zatem pewna część kierowców autobusów postanawia przesiąść się na samochody ciężarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *