Browse By

Ile zarabia kierowca busa?

Click to rate this post!
[Total: 83 Average: 2.3]

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze miejsca zatrudnienia są zarobki. Czy praca na stanowisku zawodowego kierowcy się opłaca? Czy warto zdobyć stosowne uprawnienia i zostać np. kierowcą busa?

Ile zarabia kierowca busa kat. B?

Pytanie „ile zarabia kierowca busa?” często pojawia się w kontekście omawiania zagadnień związanych z transportem krajowym i międzynarodowym. Biorąc pod uwagę sytuację na rodzimym rynku pracy, zarobki kierowcy busa w UE – w tym w Polsce – są dla bardzo wielu osób satysfakcjonujące. Należy jednak mieć na względzie specyfikę tej pracy – częste wyjazdy odbywają się kosztem życia prywatnego.

Ile zarabiają kierowcy busów w Polsce?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie „ile zarabia kierowca busa w Polsce?”, trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach. Sporo w tym momencie zależy od możliwości danej firmy transportowej, obsługiwanych przez nią tras i rodzaju transportu, a także od doświadczenia kierowcy i formy zatrudnienia. Na wynagrodzenia polskich kierowców składają się podstawa, diety i ryczałty za nocleg wynikające z podróży służbowych.

A zatem ile zarabia kierowca busa do 3.5t w kraju? Średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto na stanowisku kierowca kat. B wynosi ok. 2600 zł, aczkolwiek doświadczeni kierowcy mogą liczyć na wyższe uposażenie. Jak wynika z przeprowadzanych na rynku sondaży, w najtrudniejszej sytuacji znajdują się „busiarze” z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, w najlepszej natomiast – z wielkopolskiego.

Nie zaszkodzi w tym momencie nadmienić o dwóch sprawach mających niemałe znaczenie w kontekście wysokości zarobków. Po pierwsze – obowiązujące obecnie przepisy zabraniają zatrudniania pracowników na tzw. kilometrówkę. Po drugie – od początku 2017 r. zwiększył się, w porównaniu z chociażby rokiem poprzednim, odsetek kierowców zatrudnianych na umowę próbną, co skutkuje później podpisywaniem umów o pracę. To zaś oznacza, że firmy rzadziej niż kiedyś stawiają kandydatom warunek posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Ile zarabia kierowca busa w transporcie międzynarodowym?

Ile zarabia kierowca busa po Europie? Jak wiadomo, wyjazdy w trasy międzynarodowe bardziej kalkulują się zawodowym kierowcom. Poziom, na jakim kształtują się przeciętne zarobki kierowcy busa na międzynarodówce, to ok. około 170-180 zł za dzień. Są firmy, które doświadczonym pracownikom oferują znacznie wyższe stawki – nawet do 250 zł za dzień. Widać zatem, że tym, co się najbardziej opłaca, jest zagraniczny transport. Chorwacja, Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Anglia – to jedne z najpopularniejszych kierunków. Wyjazd zagraniczny wiąże się z dodatkowym bonusem w postaci 35-40 gr za 1 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *