Browse By

Ile zarabia księgowy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kariera w sektorze finansowym kojarzy się z dużymi pieniędzmi i szerokimi możliwościami w zakresie rozwoju finansowego. To chłonna branża, w której zapotrzebowanie na specjalistów jest nieustannie bardzo duże – wśród nich znajdują się m.in. księgowi.

Zawód księgowego uległ na przestrzeni paru ostatnich lat sporym zmianom. Nie jest to już jedynie typowa praca administracyjna – zahacza też o inne dziedziny takie jak m.in. doradztwo finansowe i podatkowe. Aby zostać dyplomowanym księgowym, trzeba spełnić szereg warunków – jednym z nich jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. W tym celu trzeba ukończyć studia wyższe oraz odbyć 3-letnią praktykę w dziedzinie rachunkowości, w tym co najmniej 2 lata na samodzielnym stanowisku.

Ile zarabia księgowy w Polsce?

To, ile zarabia księgowy, jest zależne od kilku czynników. W zawodzie tym cenione jest nade wszystko doświadczenie, ale nie bez znaczenia są również miejsce i region zatrudnienia oraz oczne przychody firmy. Jest zatem różnica pomiędzy tym, ile zarabia księgowy w Warszawie, a ile specjalista w mniejszej miejscowości – wynagrodzenia księgowych w województwie mazowieckim są statystycznie najwyższe w kraju. Niemniej przeciętne zarobki na omawianym stanowisku wynoszą ok. 3700 zł brutto.

Ile zarabia dyplomowany księgowy?

Zarobki księgowych są mocno zróżnicowane. Na stanowisku głównego księgowego można zarobić nawet 16000 zł brutto miesięcznie. Najsłabiej opłacane są osoby zaczynające pracę w zawodzie, choć w porównaniu z wynagrodzeniami w wielu innych branżach, nie są to wcale najniższe zarobki – średnio mieszczą się w przedziale 3700-4500 zł brutto. Samodzielni księgowi dostają przeciętnie 8000 zł brutto, a starsi księgowi 9000 zł brutto. Opłacalna jest także funkcja zastępcy głównego księgowego – to pensja od 9000 do 13000 zł brutto.