Browse By

Ile zarabia listonosz?

Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 2.3]

Rynek usług pocztowych w Polsce bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich 20 lat. Pomimo tego listonosze nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Czy warto podjąć zatrudnienie w tym zawodzie? Na jakie warunki finansowe można liczyć?

Praca listonosza – zwanego inaczej doręczycielem pocztowym – nie jest łatwa. Do zakresu jego obowiązków należy doręczanie: przesyłek, listów, materiałów reklamowych i prasy oraz przekazów pocztowych, rent, emerytur i innych świadczeń. Ponadto przedstawiciele omawianego zawodu zajmują się również segregowaniem przesyłek oraz wypełnianiem dokumentacji związanej z ich dostarczaniem. Jak zatem wyglądają zarobki listonoszy Poczty Polskiej?

Średnie zarobki – listonosz Poczty Polskiej

Przeciętne zarobki listonoszy w Polsce kształtują się na poziomie 2200 zł brutto. Zważywszy na odpowiedzialność, jaką ponoszą listonosze, wynagrodzenie tej wysokości nie wydaje się zbyt atrakcyjne, o czym świadczy fakt, iż urzędy pocztowe na terenie całego kraju skarżą się na deficyt doręczycieli. Najgorzej sytuacja przedstawia się w dużych miastach, gdzie z drugiej strony jest szansa na lepsze uposażenie – zarobki listonosza Poczty Polskiej uzależnione są bowiem od paru czynników, m.in. od ilości kilometrów pokonanych prywatnym pojazdem mechanicznym wykorzystywanym w celach służbowych. Siłą rzeczy zarobki listonosza na wsi czy w małych miasteczkach są niższe, gdyż tutaj mniejsza jest liczba klientów oraz km do pokonania.

Listonosz – zarobki Warszawa

Na jakiej wysokości zarobki jako listonosz można liczyć w stolicy? Nowy pracownik zatrudniony na tym stanowisku otrzymuje  2150 zł brutto. Jeśli listonosz jest zmotoryzowany, za każdy 1 km przejechany prywatnym pojazdem mechanicznym w celach służbowych dostaje 0,84 zł. Tak więc zarobki listonosza z własnym samochodem są lepsze. Podobnie jak w Regionach Sieci listonosz zarobki ma wyższe – składają się na nie następujące elementy:

– wynagrodzenie zasadnicze,

– dodatek za staż pracy,

– 1/12 premii rocznej,

–  dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i godziny pracy ponad wymiar wynikający z umowy o pracę oraz dodatki wyrównawcze.

Listonosz: ile zarabia z tytułu premii?

Istotą przesłanką wpływającą na zarobki listonosza na Poczcie Polskiej jest system premiowania. Obecnie listonosze oraz pracownicy okienek mogą liczyć nawet na nawet 950 zł brutto premii w kwartale. W przypadku listonoszy oraz pracowników sortowni  2/3 tej premii stanowi premia czasowo-jakościowa – o jej wysokości decyduje jakość wykonywanej pracy oraz liczba dni przepracowanych w danym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *