Browse By

Ile zarabia pielęgniarka?

Click to rate this post!
[Total: 19 Average: 2.3]

Zarobki pielęgniarek to gorący temat często poruszany w publicznych dyskusjach i wzbudzający mnóstwo emocji. O wynagrodzeniach średniego personelu medycznego w naszym kraju mówi się dużo – w kontekście tym pada sporo gorzkich słów.

W Polsce brakuje pielęgniarek. Sytuacja jest bardzo zła – zwłaszcza że nie ma osób chętnych do pracy w tym zawodzie. Te, które go wykonują, ostrzegają iż będzie jeszcze gorzej. Nie da się ukryć, że głównym czynnikiem odpowiadającym za taki stan rzeczy są zarobki dla pielęgniarek – zdaniem zainteresowanych kompletnie nieadekwatne do zakresu obowiązków i związanej z nimi odpowiedzialności. Z jednej strony resort zdrowia podaje własne informacje na temat wynagrodzeń średniego personelu medycznego (na podstawie danych opracowanych przez GUS), a z drugiej sami pracownicy ujawniają wysokość swoich zarobków, np. na popularnej stronie na Facebooku „Paski Pielęgniarek”. Nie da się ukryć, iż rozbieżności są niemałe.

Zarobki jako pielęgniarka – polskie realia

Przeciętne zarobki pielęgniarki w 2017 r. wynosiły 2715 zł brutto miesięcznie. W praktyce na ostateczną wysokość wynagrodzenia wpływ mają takie przesłanki jak m.in.:

– wiek,

– staż pracy,

– wykształcenie,

– rodzaj umowy o zatrudnienie,

– miejsce zatrudnienia.

Oto kilka przykładów:

– medialne zarobki pielęgniarki anestezjologicznej kształtują się na poziomie ok. 1875 zł netto (pensja zasadnicza, bez dodatków),

– średnie zarobki pielęgniarki opieki długoterminowej to ok. 2800 zł brutto (pensja z dodatkami etc.),

– przeciętne zarobki pielęgniarki instrumentariuszki wynoszą 2813 zł brutto (pensja z dodatkami etc.),

– średnie zarobki pielęgniarki operacyjnej to ok. 2580 zł netto (pensja z dodatkami etc.),

– przeciętne zarobki pielęgniarki oddziałowej – 4300 zł brutto z dodatkami.

Dla porównania: inne są oficjalne dane, jeśli chodzi o zarobki pielęgniarek – GUS podaje, iż średnie zarobki pielęgniarki w Polsce wynoszą 3400 zł brutto.

Zarobki pielęgniarki – 2017 rok i kolejne lata, planowane zmiany

W lipcu 2017 r. weszła w życie ustawa o minimalnych płacach w zdrowiu, która zakłada wzrost wynagrodzeń pielęgniarek stopniowo przez 10 lat. Docelowo zasadnicze zarobki pielęgniarki ze specjalizacją mają wynieść ok. 4000 zł, zaś zarobki pielęgniarki bez specjalizacji ok. 2500 zł., Podane kwoty są kwotami brutto. Pielęgniarki są zdania, że przepisy o minimalnych płacach w zdrowiu są dla nich krzywdzące i w rzeczywistości niewiele zmienią – niewykluczone zatem, że będą kolejne protesty.

Zarobki pielęgniarek w Europie

Nie ma się co dziwić polskim pielęgniarkom, że wyjeżdżają za chlebem do innych krajów, gdzie zarobki pielęgniarek i położnych są dużo bardziej atrakcyjne. Przykładowo średnie zarobki brutto miesięczne w różnych państwach wynoszą:

– zarobki pielęgniarki w Norwegii – ok. 18000 zł,

– zarobki pielęgniarki w Wielkiej Brytanii – od 11000 do 18000 zł,

– zarobki pielęgniarki w Niemczech – od 8100 zł,

– zarobki pielęgniarek we Francji – od 6000 zł,

– zarobki pielęgniarek w Belgii – od 8000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *