Browse By

Ile zarabia poseł?

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3]

Temat zarobków polskich parlamentarzystów niezmiennie od lat wzbudza sporo kontrowersji. Ze strony samych zainteresowanych co i rusz pojawiają się głosy, iż należą się im wyższe pensje – tymczasem społeczeństwo nie podziela tych opinii. Przeciętny Kowalski pracuje bowiem za nieporównywalnie mniejsze pieniądze.

Ile zarabia poseł brutto?

Aktualne zarobki posła RP są uzależnione od kilku czynników, niemniej w wersji podstawowej składają się na nie:

– dieta poselska w wysokości 2473,08 zł brutto/mies. – służy ona pokrywaniu wszystkich wydatków, które mają związek z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie kraju,

– ryczałt na prowadzenie biura poselskiego w wysokości 12150 zł brutto/mies. – przeznaczony jest na pensje pracowników oraz inne wydatki jak czynsz za biuro, tłumaczenia, ekspertyzy etc.

Nierzadko w tym kontekście pada pytanie: ile zarabia poseł niezrzeszony? Otóż fakt przynależności do klubu poselskiego nie ma wpływu na zarobki. Ich wysokość jest bowiem regulowana ustawowo.

Zarobki posłów na Sejm – dodatki do pensji

Oprócz tego zarobki posła wzbogacone są jeszcze o inne elementy, a mianowicie:

– dodatek za wysługę lat – dla każdego parlamentarzysty jest on wyliczany indywidualnie, niemniej jego wysokość nie może być wyższa niż  20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,

– dodatek dla osób pełniących funkcję przewodniczącego komisji – 20 proc. zasadniczego wynagrodzenia,

– dodatek dla osób pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji – 15 proc. zasadniczego wynagrodzenia,

– dodatek dla osób pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji – 10 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy posłowi przysługuje prawo do dwóch lub więcej dodatków z tytułu pełnionej funkcji, wypłaca się je łącznie w kwocie, która nie przekracza 35 proc. zasadniczego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie posła na Sejm – nie tylko pieniądze, ale i przywileje

Posłowie powinni mieć także i inne powody do zadowolenia, ponieważ wykonywanie mandatu parlamentarzysty wiąże się nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale i licznymi przywilejami. Mówi się tu głównie o immunitecie, ale nie należy zapominać i o tym, że posłowie nie płacą za korzystanie z publicznych środków transportu i krajowych linii lotniczych, mają do dyspozycji pokój w Domu Poselskim bądź wynajęte mieszkanie (jeśli są spoza Warszawy), a po zakończeniu kadencji otrzymują 3-miesięczną odprawę. Ponadto przysługuje im znacznie wyższa niż pozostałym obywatelom kwota wolna od podatku wynosząca 30451 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *