Browse By

Ile zarabia prokurator?

Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 2.3]

Prawo to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce – nie bez powodu, ponieważ wykonywanie zawodu prawniczego kojarzy się z prestiżem i atrakcyjnymi zarobkami. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się w przypadku prokuratorów? Jak się okazuje, nie mają oni powodów do narzekań.

Ile zarabia prokurator w Polsce?

Przeciętne zarobki na stanowisku prokuratora wynoszą ok. 9800 zł brutto. Jest to oczywiście kwota uśredniona, ponieważ to, ile zarabia prokurator, jest uzależnione od kilku istotnych czynników ze szczególnym naciskiem na:

– zajmowane stanowisko,

–  staż pracy.

Ile zarabia prokurator rejonowy?

Najniżej w hierarchii zarobkowej znajdują się prokuratorzy rejonowi. Medialna pensja na tych stanowiskach wynosi 8200-1000 zł brutto (plus do tego dodatki). Jeśli zatem kogoś interesuje to, mniej więcej ile zarabia młody prokurator, to powyższe dane pozwalają zorientować się w temacie.

Ile zarabia prokurator okręgowy?

Średnie zarobki prokuratorów zatrudnionych w prokuratorach okręgowych kształtują się na poziomie 9400-11700 zł brutto. Mowa tutaj o pensji zasadniczej, do której należy doliczyć dodatki: funkcyjny oraz za wysługę lat.

Ile miesięcznie zarabia prokurator regionalny?

W prokuratorach regionalnych można liczyć na nieco wyższe zarobki aniżeli w prokuratorach okręgowych. W tym przypadku mówi się o przedziale 11000-12900 zł brutto – jest to same wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatków, które mogą ponieść pensję nawet o kilka tysięcy złotych.

Ile zarabia prokurator krajowy?

Co się tyczy prokuratora krajowego, to zarabia on więcej niż niejedna osoba sprawująca wysokie stanowisko państwowe. Jak wynika z informacji ujawnionych przez dziennikarzy w listopadzie 2016 r., prokurator krajowy otrzymywał 26175 zł brutto miesięcznie wynagrodzenia zasadniczego. Z dodatkami i ryczałtem mieszkaniowym kwota ta była o wiele wyższa. Jego zastępcy z kolei zarabiali ok. 25000 zł brutto. Dla porównania: premier zarabia ok. 16500 zł brutto (pensja zasadnicza z dodatkami), a prezydent ok. 20000 zł brutto.

Ile zarabia prokurator generalny?

Funkcję Prokuratora Generalnego sprawuje z urzędu Minister Sprawiedliwości. Pensja ministerialna wynosi ok. 14000 zł brutto, zaś dodatek z tytułu pełnienia obowiązków Prokuratora Generalnego to ok. 4600 zł brutto.

Ile zarabia prokurator w stanie spoczynku?

Prokurator w stanie spoczynku – czyli na emeryturze – dostaje 75 proc. zasadniczej pensji oraz dodatek za wysługę lat. Przykładowo prokurator rejonowy, który odszedł w stan spoczynku, otrzymywał w 2017 r. średnio ok. 7400 zł brutto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *