Browse By

Ile zarabia sędzia?

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 2.3]

Być sędzią w Polsce – to się opłaca, i to z wielu względów. Jest to profesja dająca duże możliwości w zakresie rozwoju zawodowego. Poza tym sędziowie cieszą się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym, a także – czego ukryć się nie da – dobrze zarabiają. Przeciętny Kowalski może jedynie pomarzyć o takich pieniądzach.

O tym, ile zarabia sędzia w Polsce, nie mówiło się bardzo długo – z prostego powodu. Tego typu informacje nie były upubliczniane. Sami przedstawiciele zawodu ostro  protestowali przeciwko ujawnieniu ich majątków, uważając to za kompletny absurd. Obecnie wiadomo, iż jest to jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych w naszym kraju – niejednokrotnie w rachubą wchodzą kwoty znacznie wyższe niż zarobki np. szefa polskiego rządu.

Ile zarabia sędzia – przeciętne wynagrodzenie

Przeciętnie miesięczne zarobki sędziów kształtują się na poziomie ok. 11000 zł brutto, aczkolwiek to, ile zarabia sędzia na rękę, jest w ostateczności podyktowane paroma ważnymi przesłankami. Liczą się przede wszystkim staż pracy oraz piastowane stanowisko. Pamiętać przy tym trzeba, że pensja sędziego składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz z różnych dodatków. Dodatek stażowy to od 5 proc. do 20 proc.  wynagrodzenia zasadniczego. Poza tym trzeba wspomnieć o szalenie istotnej kwestii – takiej mianowicie, że pensje sędziowskie nie są obciążone składkami ZUS.

Ile zarabia sędzia sądu rejonowego?

W 2016 r. sędziowie zatrudnieni w sądach rejonowych zarabiali przeciętnie ok. 11000 zł brutto (bez dodatków). Dla porównania: w 2012 r. było to ok. 8800 zł brutto, różnica jest zatem spora.

Ile zarabia sędzia apelacyjny?

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło, iż w 2012 r. sędziowie sądu apelacyjnego zarabiali średnio ok. 12900 zł brutto. Na przestrzeni kolejnych lat ich pensje poszły w górę – w 2016 r. była to już kwota 16500 zł brutto. Mowa w tym miejscu o wynagrodzeniach zasadniczych.

Ile zarabiają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego?

Przeciętne zarobki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wynoszą ok. 23000 zł brutto (z dodatkami). Wynagrodzenie sędziów jest ustalone ustawowo i odpowiada 5-krotności przeciętnego wynagrodzenia z II kwartału ubiegłego roku. W przypadku Prezesa TK jest to ok. 27000 zł brutto (z dodatkami).

Ile zarabia sędzia Sądu Najwyższego?

Sędziowie Sądu Najwyższego również nie mają powodów do narzekań, gdyż co miesiąc na ich konta wpływają pokaźne sumy. Prezes Sądu Najwyższego zarabia ok. 27000 zł brutto (z dodatkami).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *