Browse By

Ile zarabia weterynarz?

Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 2.9]

Osoby kochające zwierzęta i uwielbiające pracę z nimi mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór ścieżki zawodowej. Często wybieraną przez nich profesją jest weterynarz. Popyt na usługi świadczone przez solidnych specjalistów systematycznie rośnie, gdyż mnóstwo zwierząt – zarówno domowych, jak i gospodarskich – potrzebuje profesjonalnej opieki medycznej.

Droga do zostania weterynarzem nie jest prosta. Przede wszystkim należy zdobyć odpowiednie wykształcenie – o tym warto pomyśleć już na etapie szkoły średniej i wybrać profil biologiczno-chemiczny. Ukończenie studiów nie oznacza automatycznego przyznania prawa do wykonywania zawodu – takowe prawo jest wydawane na wniosek zainteresowanego przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Ponadto dopiero po studiach mających ogólny charakter można robić specjalizację. Do uruchomienia własnego gabinetu nie ma wymogów odnośnie stażu zawodowego, lecz w innych sytuacjach one obowiązują. Jest to minimum: 1 rok w przypadku przychodni, 2 lata – lecznicy, kliniki i laboratorium diagnostycznego – 5 lat.

Ile zarabia lekarz weterynarii?

Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile w Polsce zarabia weterynarz. Rozpiętość w zakresie wynagrodzeń jest w tym zawodzie spora, niemniej średnia pensja to ok. 3650 zł brutto. Na ostateczną jej wysokość wpływ ma wiele czynników ze szczególnym wskazaniem na:

– staż zawodowy,

– region zatrudnienia,

– miejsce pracy: inaczej to wygląda, gdy weterynarz jest pracownikiem, a inaczej, kiedy prowadzi własną działalność gospodarczą.

Należy przy tej okazji nadmienić, iż jest to zawód pozwalający na osiąganie wysokich zarobków – wystarczy popatrzeć na cennik usług weterynaryjnych, które do najtańszych nie należą. Z drugiej jednak strony jeśli weterynarz decyduje się na uruchomienie swojej firmy, musi zainwestować w nią ogromne pieniądze: na gabinet (wynajem lokalu, wyposażenie, zapas leków etc.) trzeba wyłożyć średnio od 100000 zł do 160000 zł. Przychodnia, lecznica czy klinika to znacznie wyższy koszt.

Ile zarabia młody weterynarz?

Początkujący weterynarze zarabiają znacznie mniej aniżeli ich doświadczeni koledzy. Dla przykładu w Warszawie stawka godzinowa dla osoby rozpoczynającej pracę w omawianym zawodzie wynosi 10-25 zł. Nierzadko jest zatem tak, że młodzi weterynarze pracują w kilku miejscach.

Ile zarabia prywatny weterynarz?

A ile zarabia dobry weterynarz mający swój gabinet lub przychodnię? O tym decydują rozmaite przesłanki, aczkolwiek sporo osób zarabia ok. 5000 zł brutto miesięcznie. Najlepsi fachowcy z wyrobioną marką i cieszący się dużą renomą – czyli tzw. elita zawodu – są w stanie „wyciągnąć” nawet ok. 10000 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *