Browse By

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Opieka osób starszych Niemcy to dla wielu Polaków bardzo atrakcyjne zajęcie. W ten sposób za zachodnią granicą pracuje kilkanaście tysięcy osób. Wyjechać można na stałe lub na kilka miesięcy. Najwięcej osób decyduje się na wyjazd trwający 3 miesiące.

Kto może zostać opiekunem osób starszych?

Jakie są w tym zawodzie wymagania? Przede wszystkim trzeba znać język niemiecki przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Atutem jest również doświadczenie w tym zakresie, chociaż nie jest to obowiązkowe. W cenie są kursy czy referencje. Wynagrodzenie może wynosić nawet 1750 euro na miesiąc. Wiele zależy jednak od kwalifikacji czy zakresu obowiązków. Warto na samym starcie zorientować się, czy zapewnione jest zakwaterowanie czy wyżywienie. Jeśli tak, jest to dodatkowy atut.

Opiekun osób starszych – czy to trudny zawód?

Najgorzej jest, jak zawsze, na początku. Praca z osobami starszymi to praca z osobami, które z uwagi na swój wiek mają już swoje przyzwyczajenia. Nikt nie lubi zmian, zwłaszcza seniorzy, a w szczególności ci cierpiący na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Dlatego do wyjazdu zarobkowego do Niemczech w charakterze opiekuna osoby starszej warto się dobrze przygotować.

Jak wygląda praca w praktyce?

Jak wygląda typowy dzień ze starszą osobą? Rano podopiecznemu trzeba oczywiście pomóc ubrać się i umyć, a potem przygotować śniadanie. Niektóre osoby mają dodatkowo pielęgniarki. Po śniadaniu jest czas na odpoczynek i zajmowanie się swoimi sprawami. W tym czasie opiekun zajmuje się domem, a więc sprząta, pierze czy gotuje. Jego obowiązkiem jest również przygotowanie drugiego śniadania i obiadu. Co ciekawe, Niemcy często przepadają za polską kuchnią i proszą właśnie o przygotowywanie dań kuchni polskiej. Czasami podopiecznemu należy również pomóc w jedzeniu – pokroić mięso czy podać wodę. Czasami opiekun musi z seniorem spędzać czas także na rozrywce. Czasem trzeba poczytać gazetę, pomóc rozwiązywać krzyżówki itd. Wieczorem jest czas na przygotowanie kolacji, toaletę i niekiedy zakupy.

Tutaj dowiesz się więcej na temat: opieka osób starszych Niemcy

Czy to praca warta polecenia?

Wiele osób ceni sobie pracę opiekuna osoby starszej. Niewątpliwie jest to zawód, który daje dużą satysfakcję i poczucie misji. Atutem jest możliwość poznania nowej kultury i nauki języka obcego. Niejednokrotnie można również zwiedzić nowe miejsca. Ogromną zaletą jest także wysokość zarobków. Jednak nie jest to praca idealna. Wiele osób tęskni za swoimi rodzinami pozostawionymi w kraju. Czasem też dotarcie się z podopiecznym nie jest łatwe i zajmuje sporo czasu.