Browse By

Najczęstsze dolegliwości podopiecznych – na co musi być przygotowana opiekunka osoby starszej?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jakie dolegliwości najczęściej dotykają osoby starsze? To pytanie nieustannie zaprząta myśli wielu przyszłych pracowników branży opiekuńczej, którzy zastanawiają się nad podjęciem zatrudnienia w Niemczech. Jako że opieka nad starszymi z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród pracowników z Polski, postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i dać kilka wskazówek, dzięki którym współpraca z podopiecznym wejdzie na dobry tor już w pierwszych tygodniach zlecenia. Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy jako opiekunka osoby starszej, znajdziesz poniżej.

Z jakimi chorobami najczęściej zmagają się podopieczni?

Praca opiekunki w Niemczech nie zawsze jest miła i przyjemna, a to za sprawą trudności, jakie czekają na przyszłych pracowników. Lista codziennych obowiązków opiekunki w Niemczech uwarunkowana jest ogólnym stanem zdrowia podopiecznego, co oznacza, że może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Wspominamy o tym dlatego, że podopieczni bardzo często zmagają się z wieloma dolegliwościami ze strony organizmu, które utrudniają wykonywanie powierzonych zadań. Osoba stale unieruchomiona, która niegdyś przeszła udar, będzie wymagała innej opieki aniżeli senior zmagający się z chorobą Parkinsona tudzież chorobą nowotworową.

Jako że starzenie to naturalny proces biologiczny, pewne choroby wieku starczego mogą dotknąć podopiecznego bez względu na prowadzony dotychczas styl życia. Zdarza się, że profesjonalna opiekunka do seniora zaczyna z biegiem lat zauważać nietypowe objawy sugerujące o zachodzących w organizmie nieprawidłowościach. Na jakie dolegliwości musi być przygotowana opiekunka?

Choroba Alzheimera

Choroby wieku starczego mogą ujawnić się od razu lub przez długi czas nie dawać o sobie znać. Przykładem tego jest choroba Alzheimera, która prowadzi do stopniowej utraty komórek mózgowych. Powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, sprawiając jednocześnie, że osoba starsza zaczyna powoli tracić swoją niezależność i samodzielność. Podopieczni zmagający się z chorobą Alzheimera wymagają szczególnej uwagi, tym samym wskazane jest, by opiekunka zachowała pełny profesjonalizm oraz wykazywała się dużymi pokładami cierpliwości i zrozumienia. Seniorzy stopniowo tracą kontakt z otaczającą ich rzeczywistością, co dla obu stron nie jest łatwe.

Oferty pracy jako opiekunka do seniora znajdziesz tutaj – https://laxocare.pl/oferty/.

Osteoporoza

Pierwsze objawy osteoporozy – ból pleców i innych części ciała oraz częste złamania – bywają niekiedy bagatelizowane. Wynika to z faktu, iż kojarzone są one z dolegliwościami typowymi dla wieku starczego. Postępująca osteoporoza, innymi słowy zrzeszotnienie kości, polega na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, co skutkuje częstymi złamaniami. Jeżeli zauważysz, że senior nieustannie skarży się na ból lub doszło do urazu, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty w celu postawienia diagnozy. Osteoporoza nie tylko prowadzi do nieprawidłowego zrastania się kości, ale również zagraża życiu osoby starszej.

Cukrzyca

Przyczyny występowania cukrzycy u osoby starszej są złożone, objawy natomiast nie zawsze przypisywane są odpowiedniej jednostce chorobowej. Cukrzyca jako choroba przewlekła zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, nakładając przy tym multum ograniczeń. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Współpraca z podopiecznym chorującym na cukrzycę wymaga zatem podstawowej wiedzy z zakresu medycyny, dzięki czemu opiekunka osoby starszej będzie mogła zapewnić jej spokojną starość.

Najczęstsze choroby wieku starczego

Wskazane wyżej dolegliwości mogą dotknąć podopiecznych niemal w każdym wieku. Uniknięcie ich nie zawsze jest natomiast możliwe. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto zatem stawiać na nieustanny rozwój. I choć wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane w branży opiekuńczej, podstawowa wiedza jest konieczna. Wówczas będziesz mógł rozpoznać konkretną jednostkę chorobową i  zadbać o samopoczucie podopiecznego.

Seniorzy niekiedy zmagają się także z problemami kardiologicznymi, zaburzeniami natury psychicznej tudzież nietrzymaniem moczu. Od Ciebie jako opiekuna zależeć będzie jakość życia seniora. Wszelkie nietypowe dla osoby starszej objawy powinny natychmiast Cię zaalarmować!