Browse By

Sprawdź swoją przewidywaną emeryturę – kalkulator emerytalny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Samodzielne wyliczanie emerytury może być wyjątkowo trudne i skomplikowane. Pod uwagę bowiem należałoby wziąć bardzo wiele możliwości i danych, których obliczenie nie jest tak proste. Co innego jeśli ma się do dyspozycji specjalny program. Oto kilka faktów odnoszących się do kalkulatora emerytalnego, który pokaże Ci ile dostaniesz w przyszłości.

Po co mi to wiedzieć?

Oczywiście, jeśli jesteś na tyle bogaty, by być pewnym, że do końca życia bieda Cię nie dogoni, to niewątpliwie kalkulator emerytalny nie jest Ci potrzebny. Jednak w większości przypadków człowiek nie ma aż takiego komfortu, dlatego właśnie potrzebny jest specjalny program, który zlicza dochody, składki, lata pracy i bierze pod uwagę także aktualną sytuację ubezpieczeniową. A po co? Przede wszystkim jest to sposób na to, aby dowiedzieć się czy trzeba oszczędzać, czy można na spokojnie oczekiwać przejścia na emeryturę. Wielu osobom będącym na pograniczu może tez pomóc podjąć decyzję odnośnie tego czy już się zdecydować na odejście czy jeszcze trochę popracować. Słowem, jest to rzetelne źródło informacji.

Jak to działa?

Jest wiele programów i algorytmów, które obliczają naszą zdolność. W najdokładniejszych program musi wziąć pod uwagę kilka ważnych danych. Przede wszystkim chodzi o wiek, lata pracy, decyzję o przystąpieniu do OFE, realny wzrost wynagrodzeń oraz ubruttowienie kwoty miesięcznej, czyli wzięcie pod uwagę kwoty netto, którą zarabiałeś i podwyższenie jej o składkę emerytalną. Istotną wagę ma także wiek, w jakim przechodzimy na emeryturę. Dzięki temu program może oszacować na jak wysokie świadczenia będziesz mógł liczyć po zakończeniu wieku produkcyjnego.

Wyliczanie emerytury może nam przynieść wymierne korzyści. Może pokazać czy możemy spokojnie spać, czy może jednak zacząć oszczędzać na własną rękę. Tylko w ten sposób czasami można godnie przeżyć czas „po pracy”.