Browse By

Zalety pracy za granicą

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Praca za granicą to temat intrygujący dla tysięcy Polaków. Co prawda emigracja zarobkowa nie jest już aż tak popularnym tematem jak 10 lat temu, jednak wciąż jest to dobry sposób na stały bądź sezonowy zarobek lub zebranie nowych doświadczeń. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawimy kilka zalet, dzięki którym możesz się bardziej przekonać do podjęcia takiej decyzji.

Korzyści ekonomiczne

Na pierwszy rzut oka najważniejszą zaletą pracy za granicą jest kwestia wyższego zarobku. Wędrując do krajów Europy Zachodniej (Holandia, Francja, Wielka Brytania), Środkowej (Niemcy, Austria) czy Skandynawii (Szwecja, Norwegia) możemy liczyć na lepsze stawki godzinowe niż w Polsce. Szczególnie różnią się wszelkie prace sezonowe, podstawowe i inne opłacane za minimalną pensję. Zarabianie w euro, koronach lub funtach jest często lepszą opcją dla osób pracujących na produkcji, magazynach czy w gastronomii.

Dodatkowo, wiele renomowanych agencji pracy zachęca oferuje nam nocleg, posiłki, dojazd do miejsca pracy w ramach umowy, co pozwala nam zaoszczędzić trochę wydatków. A w krajach zachodnich są one zazwyczaj nieco wyższe niż w Polsce. Wybór odpowiedniej agencji to też istotna kwestia – powinniśmy zwracać uwagę głównie na zaufane i doświadczone firmy, które prawidłowo załatwią za nas różne formalności (jak np. ColiberHR). Wszystko po to, żebyśmy nie obudzili się z przysłowiową ręką w nocniku, w nieznanym kraju i to bez żadnej pomocy.

Poznanie nowych ludzi i rozszerzenie kręgu znajomych

Kolejnym walorem, na który warto zwrócić uwagę, to z pewnością jest to kwestia społeczna. Jadąc do innego kraju zazwyczaj mamy szansę poznać nowych ludzi oraz osoby trudniące się w naszej branży. Jasne, w Polsce mamy takie same możliwości, a w dodatku nie ma bariery języka. Jednak to kontakty za granicą mogą nam pomóc w przyszłości szukać tam lepiej płatnej pracy, ubiegać się o wyższe stanowisko czy przebranżowić się. W dodatku praca za granicą często jest dobrym wpisem do CV – w szczególności, jeśli mieliśmy kontakt z klientem i pełniliśmy odpowiedzialne funkcje.

Nauka nowej kultury oraz języka

Kolejną sprawą jest często pomijana przez nas kwestia ubogacenia się kulturowego. Poznanie nowych zwyczajów oraz tradycji to często niezwykłe przeżycie wpływające na nasz światopogląd i poszerzające nasze horyzonty. Dodatkowo jeśli mamy problem z barierą językową albo chcielibyśmy się po prostu sprawdzić w praktyce, to praca za granicą będzie dla nas świetnym testem.

Wiele osób z nas decyduje się na emigrację zarobkową ze względu też na inną sprawę. Jest nią oczywiście świeży start, ustalenie nowego rozdziału w naszym życiu. Czasami po prostu potrzebujemy zmienić otoczenie, znajomych czy pracę. Taka forma wyjazdu z pewnością spełnia te oczekiwania.